Leśny jadłospis na kwiecień i podpowiedzi co zebrać do domowej apteczki.
- Katarzyna Mikulska
- 8 kwi 2023
- 4 minut(y) czytania

Kwiecień plecień poprzeplata, trochę zimy trochę lata! Pomimo, że pogoda zmienna jest, rośliny bardzo dobrze dają sobie radę. Na leśnych wędrówkach można spotkać już wiele smakowitych i leczniczych roślin. Oto kilka przepisów.
ZUPA POKRZYWOWO FASOLOWA
2 puszki fasoli, 6 garści pokrzywy, 1 garść liści bluszczyku kurdybanku, 2 garści podagrycznika pospolitego, 15 ziemniaków, sól, pieprz
Ziemniaki kroimy w kostkę i gotujemy do miękkości. Do wywaru dodajemy fasolę, posiekaną pokrzywę, bluszczyk i podagrycznik. Gotujemy 20 minut. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
PIROGI NA DZIKO
Farsz: 2 garści obgotowanej kapusty, 2 garści pokrzywy, ½ garści czosnaczka pospolitego, sól i pieprz do smaku, olej do smażenia
Ciasto: 1/2kg mąki, woda, sól
Przygotowanie
Ciasto na pirogi: w „kupce” mąki robimy wgłębienie, wlewamy wodę, mieszamy i zagniatamy ciasto. Ciasto powinno odchodzić od ręki. Odkładamy na 20 minut pod przykryciem. Formujemy duże placki na pirogi.
Farsz na pierogi: Obgotowaną kapustę siekamy. Zieleninę siekamy i smażymy na oleju. Dodajemy kapustę. Smażymy 15-20 minut. Solimy i pieprzymy do smaku.
Formujemy okrągłe duże placki, nadziewamy i smaży z obu stron na rumiano.
MAKARON Z WIOSENNYMI NOWALIJKAMI
1 kg mąki, 6 jajek, 3 garści posiekanych nowalijek wiosennych (przytulia czepna, kiełki przetacznika, czosnaczek pospolity itd.), sól
Mieszamy mąkę z solą i zieleniną. Dodajemy 6 jajek i zagniatamy ciasto. Ciasto powinno łatwo odchodzić od ręki. Odstawiamy na 20 minut. Następnie wałkujemy ciasto na cienkie placki i kroimy na makaron. Wrzucamy na wrzątek i gotujemy aż wypłyną. Podajemy z sosami, zupą, pesto.

WIOSENNA PIZZA Z PIECA CHLEBOWEGO
Ciasto na pizzę: 1 kg mąki, 3 op. Drożdży suszonych, 3 łyżki oleju, sól, letnia woda. Mieszamy składniki i zagniatamy. Odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Przegniatamy. Formujemy placki na pizzę.
Wiosenny sos: 9 garści pokrzywy, 3 garści czosnaczka pospolitego, ½ litra oleju, 1 kubek ziaren słonecznika. Mielimy/ miksujemy wszystkie składniki ze sobą.
Na placek rozsmarowujemy wiosenny sos, nakładamy rozkruszony twaróg półtłusty, posypujemy pieprzem, chilli. Pieczemy w piecu chlebowym 6 minut.
PALUCHY CHLEBOWE Z SEREM
1 kg mąki, 4 saszetki suszonych drożdży, sól, olej, starty ser żółty
Mąkę mieszamy z drożdżami, solą, 5 łyżek oleju. Dodajemy letnią wodę. Ciasto powinno być lekkie. Odstawiamy do wyrośnięcia na 30 – 60 minut. Przegniatamy. Formujemy paluchy. Odstawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy 3 minuty w piecu, posypujemy żółtym serem, pieczemy 3 minuty.
SŁONECZNY KOCIOŁEK
½ białej kapusty, 3l wiaderko podagrycznika, 6 cebul, 1 garść bluszczyka kurdybanka, sól, pieprz, pulpa pomidorowa
Białą kapustę dusimy do miękkości wraz z cebulą, dodajemy posiekany podagrycznik i bluszczyk. Gotujemy 10 minut. Dodajemy pulpę. Gotujemy 10 minut. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Gdy już sobie podjemy, to warto zacząć uzupełniać naszą domową apteczkę. Oto wiosenne remedia na różne przypadłości.

Śledziennica Skrętnolistna
Wskazania: choroby śledziony, stany zapalne wątroby; choroba nowotworowa; infekcje wirusowe; zakażenia układu moczowego, stany zapalne narządów płciowych; przerost gruczołu krokowego; schorzenia skórne na tle zaburzeń hormonalnych i metabolicznych; kuracje odtruwające i odżywcze za pomocą ziół; niedokrwistość; obrzęki limfatyczne
i węzłów chłonnych; kamica żółciowa
i moczowa; plamice naczyniowe. Zewnętrznie: trudno gojące się rany i wypryski. Maseczka z ziela korzystnie działa przy łuszczycy i trądziku różowatym (papka roślinna z olejem lnianym lub tranem). Świeże ziele śledziennicy utarte z glinką w formie papki na skórę łojotokową, z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i porami, z uporczywymi wypryskami i liszajami.
Macerat śledziennicowy – 1 szklankę zmielonego świeżego ziela zalać 1 szklanką wody zdrojowej lub przegotowanej. Odstawić na 6-8 godzin, przecedzić. Na każdą szklankę uzyskanego maceratu dać
1 szklankę wódki lub rumu, wymieszać, zakręcić w butelkach z ciemnego szkła lub przechowywać w ciemnym miejscu. Zażywać 2 razy dziennie po 5-10 ml przez miesiąc. Powtarzać co kwartał.
Mazidełko: świeże ziele śledziennicy zmielić na papkę. Na każdą łyżkę takiej papki dać 1 łyżeczkę tranu i 1 łyżeczkę oleju lnianego, ucierać. Dodać parę kropel olejku cedrowego lub herbacianego i 1/2 łyżeczki nalewki nagietkowej. Przechowywać w lodówce. Stosować do okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia, wypryski. Bardzo dobrze sprawdza się również balsam Szostakowskiego wymieszany z papką z ziela śledziennicy w proporcji 1 część śledziennicy na 2 części balsamu Szostakowskiego. Stosować na owrzodzenia żylakowate, oparzenia i rany. Do takiego Balsamu dla wzmocnienia działania gojącego i poprawy właściwości rozsmarowania można dodać nieco oleju z rokitnika, oleju lnianego lub tranu czystego.
Glistnik jaskółcze ziele
Wszechobecnie znana jest przeciwbólowa właściwość glistnika – najczęściej przy występowaniu bólów menstruacyjnych. Ponadto, glistnik jaskółcze ziele skutecznie obniża ciśnienie krwi tym samym spowalniając przyspieszoną akcję bicia serca. Nalewka z glistnika jaskółczego, wykazuje działanie przeciwnowotworowe (glistnik jaskółcze ziele jest głównym składnikiem preparatu pozwalającego leczyć kilka rodzajów nowotworów, w tym białaczki). Oprócz tego, ziele wykazuje właściwości moczopędne, pomaga przy nadmiernym zbieraniu się wody w organizmie. Glistnik wykazuje właściwości przeciwskurczowe, a także łagodzące dolegliwości jelit. Dzięki alkaloidom przyspiesza regenerację skóry na skutek np. podrażnień. Kwasy znajdujące się w Glistniku jaskółcze ziele wykazują działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ziele wykazuje nieznaczne właściwości uspokajające w chorobie nerwicy. Poleca się stosowanie odwaru z glistnik w celu ukojenia nerwów i zapewnienia dobrego snu. Glistnik jaskółcze ziele doskonale sprawdza się również w leczeniu łuszczycy i grzybicy.
Maść: świeżo zerwane jaskółcze ziele (liście i kłącza), spirytus, smalec (tłuszcz)
Pozyskany surowiec zielarski należy dokładnie umyć – drobno pokroić. W dalszej kolejności podlewamy rozdrobnione ziele spirytusem i odstawiamy na kilkanaście minut. Krok trzeci, to zmieszanie glistnika z lekko podgrzanym smalcem/ tłuszczem w proporcji 50/50 proc. Uzyskany mix należy rozgnieść na miazgę i bardzo starannie wymieszać, do uzyskania jednolitej konsystencji. Preparat jest gotowy.
Nalewka: Należy przygotować pół szklanki suchego ziela i zalać je 400 ml wódki. Następnie trzeba macerować 14 dni, później przefiltrować. Nalewkę stosować doustnie, jednak wyjątkiem jest przemywanie skóry trądzikowej. W tym celu zaleca się przemywanie 3 razy dziennie.
コメント